استکان کمرباریک

اکثر مردم در طول روز چندین بار چای می نوشند؛ برخی در خانه، بعضی در سرکار یا حتی در مسافرت. در این بین تعداد بسیار زیادی هستند که دوست دارند چای را در یک فنجان یا استکان خاص بخورند؛ چون می خواهند از آن لحظه لذت ببرند و یک خاطره ماندگار از خودشان به جا بگذارند. همین میل به تنوع پذیری باعث شده است که اکثر مردم برای خوردن چای از فنجان های خاص استفاده کنند. یک دسته از این فنجان ها، استکان های کمرباریک هستند که ظاهر بسیار منحصر به فردی دارند. این استکان ها در ایران قدیم به شدت رواج داشت به طوری که در همه خانه ها پیدا می‌شد. البته همین امروز هم اگر به خانه مادربزرگ یا پدربزرگتان سر بزنید احتمالا چند استکان کمرباریک قدیمی در آشپزخانه پیدا کنید. همچنین استکان های کمر باریک سنتی در قهوه خانه های قدیمی هم بسیار پرکاربرد بود. در واقع هنر شاگرد قهوه چی ها در این بود که بتوانند تعداد زیادی استکان را یکجا در دست بگیرند و به پای میزها ببرند. گاهی شمار این استکان ها به 30 عدد هم میرسد که روی دست و لای انگشتانشان نگه می‌داشتند. در این مقاله قرار است درباره این مدل استکان بیشتر صحبت کنیم.

خرید استکان کمر بایک

دلیل باریکی کمر این استکان ها چیست؟

پشت سادگی بسیاری از طراحی های قدیمی ایرانی، فلسفه خاصی نهفته است. این مورد را میتوان در تاریخ هنر ایران به فراوان مشاهده کرد. از لباس های قدیمی تا معماری ها… حال این مورد در فنجان و استکان ها هم خودش را نشان می‌دهد. البته طراحان استکان های کمرباریک هم دلایل زیادی برای این طراحی داشته اند.

دلیل اول: فنجان کمرباریک به گونه ای طراحی شده است که وقتی در آن چای می‌ریزید، تا حد زیادی مانع از آمدن تفاله چای به سطح فنجان می‌شود.

دلیل دوم: این استکان ها دسته ندارند و باریک بودن کمر آنها به گونه ای است که بتوانید براحتی و فقط با دو انگشت آن را در دست نگه دارید و از نوشیدن چای لذت ببرید.

دلیل سوم: تقریبا در اکثر مواقع وقتی چای را داخل استکان میریزید، مقداری از تفاله چای ته استکان باقی می‌ماند. حال اگر حواس شما پرت شود یا به هر دلیلی استکان روی زمین بیافتد، تمام آن تفاله ها روی فرش پخش می‌شوند و فرش را کثیف می‌کنند. اما این اتفاق برای فنجان کمر باریک به هیچ وجه نمی افتد. وقتی استکان کمرباریک به پهلو روی زمین بیافتد، گودی کمر آن مانع از بیرون ریختن آشغال و تفاله از استکان میشود.

دلیل چهارم: میانه ی این استکان، باریک است و پایین آن بزرگتر؛ و همین دلیل باعث میشود که چای دیرتر سرد بشود.

حجم استکان های کمرباریک چقدر است؟

این استکان ها معمولا بین 100 تا 150 سی سی حجم دارند که از فنجان های معمولی یک مقدار کمتر است. البته فلسفه ساخت استکان هم این حجم را تایید میکند چون معمولا در یک وعده چای، چند بار این استکان پر و خالی میشود و اکثر مردم به یکبار خوردن چای در این استکان ها بسنده نمی‌کنند.

استکان های کمرباریک از چه جنسی هستند؟

اکثرا جنس استکان کمرباریک از شیشه و بلور است و به ندرت کمرباریکی پیدا میشود که جنسی جز این داشته باشد. البته اخیرا مدل های پیرکس (پلاستیکی) این استکان ها هم به بازار آمده و تحت عنوان استکان کمر باریک پیرکس یا استکان کمر باریک دوجداره به فروش میرسد. توجه به کیفیت ساخت در هنگام خرید استکان کمرباریک از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع بلوری با کیفیت است که شفاف باشد و موج های بلور روی آن پیدا نباشد. همچنین قابلیت آنتی شوک در خرید فنجان کمر باریک بسیار مهم است بطوریکه فنجان نباید با سرما و گرمای ناگهانی بشکند.

استکان های کمر باریک ساخت چه کشوری هستند؟

کشور های زیادی در زمینه تولید این استکان ها فعال اند. یکی از معروف ترین شرکت های سازنده این محصولات، پاشاباغچه ترکیه هست. اصلا اصطلاح استکان کمرباریک ترک یا استکان کمرباریک پاشاباغچه به خاطر تنوع انبوهی از کمرباریک ها است که این شرکت تولید میکند. علاوه بر شرکت پاشاباغچه، شرکت لاو ترکیه هم در زمینه ساخت بلور کیفیت خوبی دارد. به همین خاطر استکان کمرباریک لاو هم جزء پرفروش ترین محصولات به حساب می‌آید. از استکان کمر باریک ترکیه که بگذریم، میرسیم به استکان های چینی که اخیرا در بازار عرضه شده و کیفیت بسیار مناسبی دارند و خیلی کم از مدل مشابه ترکیه ای ندارند. همچنین شرکت های ایرانی مثل نوری تازه و بلور کاوه هم دست به تولید چنین استکان هایی زدند ولی استکان کمرباریک کاوه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار نیست. البته اگر قیمت استکان کمرباریک برایتان مهم است‌ و دنبال استکان ارزان هستید، میتوانید محصولات این شرکت ها را هم امتحان کنید.

انواع استکان کمرباریک

استکان کمرباریک ساده: معمولی ترین نوع استکان کمر باریک است که در اکثر خانه ها استفاده می‌شود و قیمت ارزان تری هم نسبت به بقیه مدل ها دارد.

استکان کمرباریک لب طلا: همیشه رنگ طلایی زیبایی دوچندانی به فنجان ها و استکان های بلوری می‌دهد. استکان های کمرباریک هم از این واقعیت مستثنی نیستند! استکان کمرباریک لب طلایی جزء پرطرفدار ترین مدل های استکان است که از قدیم الایام در خانه های ایرانی استفاده میشود. معروف ترین مدل کمرباریک لب طلایی، مدل طلا سه خط است به طوریکه که یک خط طلا روی لبه استکان و سه خط طلا روی کمر استکان کشیده میشود. البته در خرید استکان کمرباریک لب طلایی باید به فاکتور قیمت توجه بسیار شود، چون کیفیت طلای بکار رفته در آن، قیمت استکان کمر باریک لب طلا را تعیین میکند.

استکان کمرباریک گل سرخ: این مدل استکان هم ظاهر بسیار زیبا و قدیمی دارد و آدم را یاد استکان های کمرباریک قدیمی می‌اندازد. استکان کمرباریک گل دار جزء پرطرفدار ترین مدل ها است. البته دقت کنید که در واقع این مدل ها به صورت لب طلا گل سرخ هستند نه فقط گل سرخ تنها!! رنگ قرمز گل در کنار رنگ طلایی زیبایی منحصر به فردی به استکان کمر باریک گل سرخی می‌دهد

استکان کمرباریک دسته دار: معمولا استکان کمر باریک به صورت بدون دسته در بازار عرضه می‌شود ولی اخیرا استکان های کمرباریک دسته دار هم به بازار آمده اند و در همان ابتدا مورد استقبال قرار گرفتند. فرم کمرباریک استکان در کنار دسته، جلوه بسیار زیبایی به این محصول داده است و یک استکان کمرباریک دسته دار زیبا را به وجود آورده است.

استکان و نعلبکی کمرباریک: معمولا اکثر استکان های کمرباریک با نعلبکی در بازار عرضه میشوند. در واقع ست استکان نعلبکی کمرباریک است که زیبایی این محصول را دوچندان می کند و خوردن چای در آن را لذت بخش می‌سازد.

استکان کمرباریک شاه عباسی: در دوران قاجار رسم بود که عکس چهره شاهان ایرانی را روی استکان بلوری می‌زدند. استکان کمر باریک شاه عباسی هم در همان دوران مرسوم بود ولی در زمان حال هم بسیاری از مردم این مدل را دوست دارند. استکان کمرباریک شاه عباسی معمولا در رنگ قرمز به بازار عرضه می‌شود. یک مدل استکان کمرباریک دیگر به نام استکان کمر باریک یا حسین یا استکان کمر باریک امام حسین یا استکان کمر باریک روضه هم داریم که بیشتر در هیئت ها و حسینیه ها از آن استفاده می‌کنند. معمولا شرکت های ایرانی مثل بلور کاوه این مدل ها را تولید می‌کنند.

لیوان چیست؟

همه ی ما شنیدیم که انسان ها باید در طول روز حدود 3 لیتر آب مصرف کنند. یا اینکه شنیدیم مصرف روزانه شیر برای سلامتی بدن ضروری است. اما تا به حال به این نکته دقت کرده اید که برای مصرف روزانه این نوشیدنی ها به چه چیزی نیاز دارید؟ بله، یک لیوان! لیوان یکی از ضروری ترین و مهم ترین وسایل هر شخص و هر خانه ای است؛ چون در طول روز بارها و بارها از آن استفاده می‌کنیم. برای مثال تصور کنید اگر لیوان شخصی خود را به سرکار نبرید چه مشکلاتی برایتان به وجود می‌آید؟ دیگر نمی‌توانید بعد از چند ساعت کار مداوم یک لیوان چای بنوشید. یا مجبورید برای مصرف آب روزانه از لیوان دیگران استفاده کنید! همین نکته هاست که باعث می‌شود افراد در خرید لیوان دقت زیادی به خرج دهند و از سلیقه خود و نظر دیگران برای خرید این وسیله ضروری کمک بگیرند. لیوان به قدری ضروری است که در جهیزیه عروس هم جایگاه خودش را پیدا کرده است.

هنگام خرید لیوان به چه مواردی دقت کنیم؟

اول از همه باید بدانید که لیوان ها شامل دسته بندی های مختلفی هستند و هر کدام از این دسته بندی ها نکات خاص خودشان را دارند. در ادامه این مطلب سعی کردیم انواع دسته بندی لیوان ها، قیمت لیوان ها، شرکت های سازنده آنها، طریقه شستشوی لیوان ها و مواردی از این دست را به طور کامل بررسی کنیم تا بتوانید بهترین خرید ممکن را داشته باشید.

خرید لیوان دوجداره

روش نگهداری و شستشو لیوان بلوری

باید به این نکته توجه داشته باشید که برای شست و شوی این لیوان ها به هیچ وجه از شوینده های اسیدی استفاده نکنید. بسیاری از مردم فکر می کنند که این ظروف را باید از همان روز های اول با شوینده های اسیدی مانند وایتکس بشویند. این درحالی است که اگر شما بعد از استفاده از محصولات بلوری با فاصله کمی آن ها را بشویید این ظروف تا سال  ها مثل روز اول شفاف خواهند بود و نیازی به وایتکس نیست. اما اگر بعد از استفاده شستن آن ها را به تاخیر بیندازید موجب می شود که ظرف شما رنگ بگیرد و از شفافیت بیفتد.

نکته دوم این که برای شستن لیوان های کریستالی و بلوری از یک اسکاج یا ابر نرم استفاده کنید. همچنین سعی کنید که از یک مایع ظرفشویی عادی استفاده کنید. یعنی مایع ظرفشویی شما به قدری قوی نباشد که به محصول شما آسیب برساند.

در ضمن سعی کنید بعد از شستن محصولات آن ها را با یک دستمال خشک کنید تا لکه های آب روی آن ها باقی نماند.

اگر ظرف بلوری شما دارای خش شده بود، از خمیر دندان استفاده کنید.

اگر ظرف کریستالی شما کدر شده بود از محلول یک سوم سرکه و دو سوم آب برای شست و شوی آن استفاده کنید.

اگر ظرف بلوری شما کدر شده بود از یک لیموترش برای شست و شوی آن استفاده کنید. به این صورت که لیمو را از وسط نصف کنید و آن را به تمام قسمت های بلور آغشته کنید.

توجه داشته باشید که می‌توانید لیوان بلوری ساده (نه لب طلا) را داخل ماشین ظرفشویی و ماکرو ویو قرار دهید.

فنجان چیست؟

چای و قهوه از مهم ترین مواد خوراکی در هر خانه ایرانی هستند. همه ی ما در خانه، مهمانی، مسافرت و هر جایی که فکرش را بکنید به دنبال خوردن یک فنجان چای قندپهلو هستیم تا خستگی مان در برود. برای نوشیدن چای، به یک لیوان یا فنجان نیاز داریم. وجود فنجان در خانه به قدری مهم است که خانواده های ایرانی برای تهیه جهیزیه عروس، خرید فنجان را در اولویت خود قرار می‌دهند. برای گشت و گذار در دنیای فنجان ها و همچنین مقایسه قیمت فنجان ها، در ادامه همراه ما باشید.

هنگام خرید فنجان به چه مواردی دقت کنیم؟

اول از همه باید بدانید که فنجان ها شامل دسته بندی های مختلفی هستند و هر کدام از این دسته بندی ها نکات خاص خودشان را دارند. در ادامه این مطلب سعی کردیم انواع دسته بندی فنجان ها، قیمت فنجان ها، شرکت های سازنده آنها، طریقه شستشوی فنجان ها و مواردی از این دست را به طور کامل بررسی کنیم تا بتوانید بهترین خرید ممکن را داشته باشید.

بررسی انواع فنجان از نظر جنس بدنه

فنجان ها از نظر جنس، زیبایی و مقاومت به مدل های مختلفی تقسیم می‌شوند.

فنجان بلوری: محبوب ترین و زیباترین نوع فنجان است که در هر خانه ای پیدا می‌شود. این مدل فنجان ها به صورت دست 6 عددی در بازار عرضه می‌شود. همه خانم ها حداقل چند دست از فنجان بلوری در کابینت خانه شان کنار گذاشته اند و در زندگی روزمره یا مهمانی ها از آنها استفاده می‌کنند. فنجان شیشه ای علاوه بر زیبایی و طراحی خاصش، مقاومت بالایی نیز دارند. این فنجان ها با ظروف بلوری یا ظروف کریستال ست می‌شوند.

 

برچسب ها : خرید استکان کمرباریک,خرید فنجان,خرید لیوان

5/5 - (1 امتیاز)

باقر ناصری هستم، از سال 1399 وارد دنیای وب و تولید محتوا شدم. علاقمند به حوزه های وب و تکنولوژی که برای چندین سایت معتبر در حال تولید محتوای حرفه ای و تخصصی هستم. امیدوارم که از مقالات بنده راضی بوده باشید.