انواع فرز های دندانپزشکی در بازار به صورت اشکال مختلفی عرضه می شود که هر کدام دارای مزایای خاصی هستند. برخی از آنها کارایی بهتری نسبت به سایر فرزها دارد که می تواند موفقیت اقتصادی کار شما را تضمین نماید. شاید تاکنون این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چند نوع فرز دندان برای استفاده وجود دارد؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم، انواع متفاوتی  از فرز های دندانپزشکی در بازار موجود است که بستگی به نوع انتخاب شما دارد.  به همین جهت موسسات اصلی دندانپزشکی به این نتیجه رسیده اند که بر اساس یک نام مشترک فرز ها را دسته بندی کنند.

حال به بررسی 5 نوع فرز دندانپزشکی که از لحاظ جنس به ترتیب، به موارد زیر تقسیم می شود می پردازیم:

 1. فرز دندانپزشکی الماسی
 2. فرز دندانپزشکی کاربایدی
 3. فرز دندانپزشکی سرامیکی
 4. فرز دندانپزشکی پلیمری
 5. فرز دندانپزشکی فولادی

1-فرز های الماسی

فرز های الماسی برای برشی که نرم تر و سریع تر باشد به کار می رود و در هنگام استفاده از آن باید از دقت بالایی برخوردار باشید. همچنین این مزیت را دارند که به وسیله سنگ ریزه هایی که ایجاد میکنند جلای بیشتری به دندان ها ببخشند.

به نقل از سورنا دنتال :

طول عمر فرز الماسی به دلیل سختی بالای آن بیشتر است و به دندانپزشک اجازه می دهد تا برای تراشیدن و کندن موادی سخت از قبیل مینای دندان از آن استفاده کند.

این نکته را به یاد داشته باشید که الماس های طبیعی از نمونه های مصنوعی خود دوام بیشتری دارند پس در هنگام خرید فرز دندانپزشکی با بهترین مارک فرز دندانپزشکی، به قیمت فرز دندانپزشکی تیزکاوان و از این قبیل موارد حتما توجه داشته باشید.

 • موارد مورد استفاده از فرز های الماسی:

برای برش چینی استفاده می شود.

2-فرز های کاربایدی

نسبت به فرز های الماسی، این نوع فرز از سطح صاف تری برخوردار است. فرز های کارباید نسبت به دیگر انواع فرز های دندانپزشکی ارتعاش کمتری دارد.  همچنین فرز کاربایدی از توانایی شگفت انگیزی برای تحمل دمای بالا برخوردار است و برای مدت طولانی نسبت به دیگر فرز های موجود در دندانپزشکی می تواند  لبه خود را حفظ نماید.

از فرز های کاربایدی بر روی مواد مختلفی همچون اکریلیک، نقره و طلا استفاده می شود.  به همین دلیل می تواند برای مدت طولانی بدون شکستگی و بریدگی دوام بیاورد.

 • موارد مورد استفاده فرز های کارباید:
 1. آماده سازی حفره ها برای پر کردن دندان
 2. برداشتن دندان هایی که در قدیم پر شده اند.
 3. شکل دادن استخوان

تفاوت بین فرز های الماسی و فرز های کاربایدی چیست؟ 

فرز های الماسی و کاربایدی از فرز های پر کاربرد و مهم در انواع فرز های دندانپزشکی هستند که برای این کار بسیار مهم و ضروری می باشد. به همین دلیل لازم است که در هنگام خرید فرز دندانپزشکی تفاوت بین فرز های الماسی و کاربایدی را بشناسید تا بتوانید خرید موفقی داشته باشید.

فرز کاربایدی  برای قطعات بسیار کوچک دندان به کار می رود که آن را برش می دهد چرا که دارای تیغه های  کوچک است. اما فرز های الماسی به گونه ای دندان را آسیاب می کند که سطحی ناهموار باقی می ماند. لازم است حتما در زمان دیگر دندان را پولیش نمایید. در هر صورت با انواع فلزات،  فرز های الماسی مشکل دارد.

اما اگر قصد دارید روی فلز های دیگر از فرز الماسی استفاده کنید بهتر است این کار را انجام ندهید چرا که ممکن است بیش از حد گرم و کدر شود. پس در نتیجه فرز کاربایدی بهترین انتخاب برای این کار خواهد بود.

 3-فرز های سرامیکی

فرز های سرامیکی گرما را به اندازه سایر انواع فرز های دندانی منتقل نمی کند و قطعات اکریلیک در حال تنظیم نمی تواند حفظ یکپارچگی را آسان کند. فرز های سرامیکی باعث تنظیم ترموپلاستیک می شوند.

 • موارد مورد استفاده از فرز های سرامیکی:  تنظیم قطعات اکریلیک،  پرداخت

4-فرز های پلیمری

عملکرد خوب برش پلیمری باعث شده است که برای بیماران بیشتری مورد استفاده قرار گیرد. برای انواع تاج ها و پل ها به کار گرفته می شود و باعث می شود تا دندان ها محکم تر شوند. به همین جهت به یک گزینه عالی برای انتخاب از میان انواع مختلف فرز های دندانپزشکی تبدیل شده است.

اما با این وجود،  هنگامی که فرز پلیمری خراب شود نیاز به تنظیمات پیشرفته دارد که در این صورت به یک ابزار برش تخصصی احتیاج دارد که کارایی و دوام بالایی داشته باشد. از فرز های برش پلیمری نیز می توان برای آماده سازی کامپوزیت که برای بهبود ماندگاری دندان استفاده نمود. جالب است بدانید که اکثر دامپزشکان از این نوع فرز برای برش دندان گربه ها استفاده می کنند.

 • موارد مورد استفاده از برش پلیمری

برش پلیمری برای برداشتن هرگونه ترمیم دندان و یا تنظیم تریان و E R A گزینه بسیار خوبی است.

5-فرز های فولادی 

فرز های فولادی این خاصیت را دارند، هنگامی که با کارباید های مقاوم در برابر سایش ترکیب شوند با سرعت بالا، مقاومت سایشی و حفظ لبه ی دندان را به خوبی نگاه دارند. دیگر نکته ای که در این مورد وجود دارد این است که نیاز کمی به تعمیر و نگهداری دارد و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است.  اما فرز های فولادی نسبت به سایر فرز ها به راحتی کدر و تراشیده می شود.

موارد مورد استفاده فرز های فولادی:  آماده سازی حفره و برداشتن عاج

6-بخش های مختلف بدنه فرز چگونه است؟ 

بد نیست بدانید که یک فرز در بدنه دارای سه بخش اصلی است که شامل Head, Neck, Shank می باشد. عمده ترین بخش فرز را شنک تشکیل می دهد که هندپیس درون آن قرار گرفته است و به راحتی این قابلیت را دارد که حرکت آن را به درون فرز منتقل نماید.

کلام آخر

در این مقاله به کمک سایت فروش تجهیزات دندانپزشکی سورنا دنتال به معرفی انواع شکل های فرز پرداختیم. فرز های دندانپزشکی دارای انواع و شکل های گوناگونی هستند که هر کدام برای روش های مختلفی در تجهیزات دندانپزشکی استفاده می گردد. همچنین در سال 1979 سیستم  i S O برای طبقات  بندی فرز های دندانی به کار برده شد.

این سیستم انواع فرزها را بر اساس شکل،  مواد،  ابعاد ساقه،  اندازه شن و قطر سر دسته بندی می شود،  که می تواند در تصمیم گیری نهایی تاثیر بسزایی داشته باشد.  دندانپزشکان در این صورت می توانند با استفاده از این طبقه بندی دقت خود را در کار افزایش دهند.

در حقیقت به وسیله این ابزار های کوچک چرخشی است که دندانپزشکان دندان را پرداخت،  پالیش و تراش می دهند و بسته به کاربرد آن در مطب های دندانپزشکی استفاده کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

محمد علوی هستم، از سال 96 وارد دنیای وب و تولید محتوا شدم. علاقمند به حوزه های پزشکی، سلامتی، زیبایی، وب و تکنولوژی که برای چندین سایت معتبر در حال تولدی محتوای حرفه ای و تخصصی هستم. امیدوارم که از مقالات بنده راضی بوده باشید.