مغز یکی از مهمترین ارگان های بدن است که وظیفه هدایت بخش های مختلف بدن را بر عهده دارد و به عنوان سلطان بدن شناخته شده است. اگر سلول های سرطانی در مغز رشد پیدا کنند منجر به پیدایش تومور مغزی می شوند و همین امر می تواند مشکلات زیادی را برای سلامتی به وجود بیاورد و حتی منجر به مرگ شود. با توجه به تمامی این موارد، افراد باید به چک آپ های منظم اهمیت بدهند تا بتوانند به محض رخداد انواع سرطان از جمله سرطان سر و گردن و سرطان زبان سریعا برای درمان اقدام نمایند.

تومور مغزی چیست؟

گاهی ممکن است سلول هایی که در مغز وجود دارند به صورت غیرطبیعی رشد کنند و همین امر سبب می شود که توده ای در مغز به وجود بیاید که امروزه به عنوان تومور شناخته شده است. این تومور با توجه به ماهیت سلول های تشکیل دهنده می تواند خوش خیم و یا بدخیم باشد. گاهی این تومور به صورت اولیه در مغز رشد می کند و گاهی رشد این تومور به دلیل رشد تومور در بخش های دیگر بدن است که به اصطلاح به آن متاستاز می گویند. در هر صورت این تومور علائمی دارد که باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. لازم به ذکر است که برای تشخیص تومور مغزی می توانید به دکتر اربابی مراجعه نمایید.

علائم این تومور چیست؟

علائم مختلفی وجود دارند که به شما نشان می دهند به تومور مغزی مبتلا شده اید. برخی از این علائم به شرح زیر هستند:

 • سردردهای بسیار مزمن و تکرار شونده

 • لرزش دست

 • لرزش بخش های مختلف بدن

 • حالت تهوع و استفراغ

 • اختلالات بینایی

 • اختلال در بلع

 • اختلال در تعادل بدن

 • بروز مشکلات گفتاری

 • تغییرات غیرطبیعی در شخصیت

 • تغییر در حس چشایی

 • تغییر در حس شنوایی

این تومور چگونه درمان می شود؟

پس از آنکه پزشک تشخیص داد که فردی به صورت قطعی دارای تومورهای مغزی است، درمان آن آغاز می گردد. در این مسیر، نوع تومور، محلی که قرار گرفته است و سرعت رشد سلول های سرطانی نقش بسیار مهمی در انتخاب روش درمانی دارند. به طور مثال، ممکن است پزشک شیمی درمانی را برای درمان انتخاب کند. گاهی نیز پرتودرمانی برای درمان تومور به کار می رود. گاهی پزشک روش جراحی را به کار می برد و پس از آن شیمی درمانی و پرتودرمانی را نیز ادامه می دهد. البته باید بدانید در برخی از موارد نیز پزشک شیمی درمانی و یا پرتودرمانی را انجام می دهد تا بدن را برای جراحی تومور آماده سازد.

آیا تومور مغزی کشنده است؟

یکی از سوالات پرتکراری که در صورت وجود تومور مغزی پرسیده می شود در این زمینه است که آیا این تومور کشنده است و منجر به مرگ می شود. بهتر است بدانید هرگز نمی توان پاسخ روشن و دقیقی به این سوال داد. زیرا همه چیز به محل قرارگیری تومور، نوع تومور و میزان پاسخدهی بدن به روش های درمانی بستگی دارد. بنابراین، شما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و سپس پزشک پس از پرونده پزشکی شما می تواند در این مورد به شما کمک کند.

سرطان سر و گردن چیست؟

سرطان سر و گردن به سرطانی گفته می شود که ممکن است سلول های سرطانی در هر کدام از بخش های مختلفی از سر و گردن رشد پیدا کنند. این سرطان ممکن است از دهان و لب آغاز شود و به سیستم حنجره کشیده شود. سرطان سر و گردن مشکلات و چالش های بسیار شدیدی را برای بدن به وجود می آورد و بدن نیازمند درمان های قوی است که بتواند رشد سلول های سرطانی را کنترل نماید و اجازه ندهد که این سلول ها به ساختار بدن آسیب وارد کنند. برای انتخاب بهترین روش درمانی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سرطان زبان چیست؟

سرطان زبان به رشد توده های غیر طبیعی در ساختار زبان گفته می شود. این مسئله باعث می شود که افراد حس چشایی خود را کم کم از دست بدهند و دیگر نتوانند غذا را به خوبی بخورند. همچنین، رشد سلول های سرطانی در زبان به سیستم گوارشی آسیب وارد می کند و همین امر سلامتی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. خونریزی های بی دلیل از دهان و رشد توده در دهان از جمله مواردی هستند که نشان می دهند فردی به سرطان زبان مبتلا است. اما برای تشخیص سرطان باید به پزشک متخصص مراجعه کند.

برای درمان تومور مغزی به کجا مراجعه کنیم؟

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد تومور مغزی در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده اید رشد غیر طبیعی سلول ها در سر و مغز می تواند با علائمی نظیر سردردهای مزمن، حالت تهوع و استفراغ و اختلالات چشمی خود را نشان دهند که برای درمان باید به یک پزشک متخصص و حاذق مراجعه کنید. دکتر فرشید اربابی سالیان زیادی است که در زمینه درمان انواع تومور و سرطان از جمله درمان تومور مغزی، سرطان سر و گردن و سرطان زبان فعال است و به شما کمک می کند بیماری خود را سریعا درمان کنید و در روند بهبودی قرار بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

محمد علوی هستم، از سال 96 وارد دنیای وب و تولید محتوا شدم. علاقمند به حوزه های پزشکی، سلامتی، زیبایی، وب و تکنولوژی که برای چندین سایت معتبر در حال تولدی محتوای حرفه ای و تخصصی هستم. امیدوارم که از مقالات بنده راضی بوده باشید.