در دنیای امروز، تحقیق و توسعه از اصول اصلی هر کشوری برای ترقی در مسیر پیشرفت است. طی آن دانشجویان شاغل به تحصیل در آن کشور موظف به ارائه یک پروژه کامل و تحقیقاتی در جهت پاسخ به یک مشکل، ضعف و …. می شوند.

به جرات میتوان گفت، تا به امروز برایتان سوال پیش آمده است که انجام پروپوزال یا انجام پایان نامه دقیقا به چه معنی هستند؟ تفاوت این دو در چیست؟ آیا پایان دوران مقطع لیسانس نیز نیاز به پایان نامه دارد؟ در ادامه ما خدمت شما این سوالات را پاسخ می دهیم.

تفاوت پروپوزال و پایان نامه چیست؟

اگر بخواهیم بطور کلی خدمت شما عرض کنیم، یک پروپوزال ابتدایی ترین نقطه انجام یک پایان نامه است. در اصل اگر یک پایان نامه را بنای ساخته شده به حساب آوریم، پروپوزال طرح کلی و ایده ساخت آن است. مشاوره انجام پایان نامه نیز از ارکان مهم برای اجرای پایان نامه می باشد.

پروپوزال (Proposal) چیست؟

وقتی شما قصد دارید یک کار تحقیقاتی را به درستی جلو ببرید مهم ترین بخش آن تهیه پروپوزال است. پروپوزال در اصل، مانند مدل اولیه از یک ساخت و ساز عظیم یا یک خودرو می باشد. پروپوزال بطور کلی نقشه راهی است که دانشجو قصد دارد در آن تحقیق و گزارش خود را تهیه کند و سپس به مرحله اجرا برساند.

اما مهم ترین بخش یک پروپوزال چیست؟ باید اشاره کنم که مهم ترین جزء یک پروپوزال موضوع درست و دقیق آن است. اگر محقق موضوع خود را به درستی انتخاب کرده باشد، با چشم باز و فهمی درست می تواند بقیه اجزای پروپوزال را نیز تکمیل کند.

در ادامه مطلب دیگر اجزای پروپوزال را خدمت شما معرفی می کنیم:

 • بیان مسئله و اهمیت موضوع پژوهش
 • پیشینه پژوهش
 • اهداف پژوهش
 • فرضیه ها
 • روش و مراحل پژوهش
 • منابع و مآخذ

برای نوشتن یک پروپوزال در ابتدا همانطور که گفته شد نیاز به موضوع دارید. در ادامه باید صفحه به نوشتن چکیده تمامی مطالب اختصاص دهید سپس منابعی که برای جمع آوری اطلاعات نیاز دارید را پیدا می کنید. مرحله چهارم مختص به زمان بندی انجام پروپوزال است که آن را به چند فصل تقسیم می کنید. در پله پنجم تمامی اطلاعات را بصورت چاپ شده و شکیل تقدیم دانشگاه می کنید.

پایان نامه ( Thesis) چیست؟

پایان نامه مطلبی گردآوری شده است که بصورت اختیاری به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته می شود. طی آن دانشجویان گزارشی کامل و نتایج به دست آورده خود را در رشته ی تحصیلی خود که تحت نظر استادان انجام داده اند را تسلیم می کنند.

تحقیق به این منظور می باشد که یک شخص در پی جستجو حقایق و دانش های مختلف می رود و با جمع آوری، پردازش و بررسی تمامی داده ها یک راهکار مشخص و منسجم برای یک سوال خاص پیدا میکند. تمامی دانشجویان در مقاطع فوق لیسانس و دکتری باید در طی ترم ، پایان نامه را اخذ کنند و در پایان ترم نتیجه و تحقیق خود را به دانشگاه بصورت چاپی تقدیم نمایند.

اهداف پایان نامه عبارتند از:

 • ساخت یک انگیزه درونی برای تفکر در جهت انتخاب عنوان و در ادامه تحقیق و ارائه گزارش
 • تقویت تفکر در دنیای جستجو و تحقیق
 • بدست آوردن توانایی برای مدیریت یک پژوهش و طراحی مسیر آن
 • یادگیری و تقویت ترفند و روش های تحقیق کردن
 • کسب مهارت در جمع آوری اطلاعات از منابع و ماخذ های مختلف
 • بدست آوردن توانایی پردازش اطلاعات
 • یادگیری اصول درست نگارش متن

 

مراحل انجام پایان نامه بصورت زیر است:

برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری شما در ابتدا مسئله، مشکل  و…. را طرح می کنید. سپس به بررسی موضوعات مرتبط یا تحقیاتی که افراد در گذشته در رابطه با موضوع شما انجام داده اند می پردازید. در مرحله سوم شما به عنوان یک محقق باید روش های بدست آوردن آمار و اطلاعات را مشخص کنید. در پله ی چهارم، پردازش و بررسی داده های جمع آوری شده را داریم که به دقت باید انجام شوند.  بخش پایانی نیز ، نتیجه گیری است که ماحصل هر آنچه برای آن زحمت کشیده اید در آن ذکر می شود.

کلاهبرداری در انجام پایان نامه:

به طور حتم در اطراف دانشگاه محل تحصیل خود به افرادی که تبلیغ فروش پایان نامه را انجام می دهند برخورده اید. در پایان این مقاله باید خدمت شما اشاره کنم که مراقب این افراد باشید. فریب قیمت مناسب و شعار های تبلیغاتی جذاب آن هارا نخورید. زیرا در انتها علاوه بر از دست دادن هزینه و زمان خود پروژه هایی که توسط این افراد تحویل داده می شوند نمرات مورد نیاز را بدست نمی آورند.

5/5 - (1 امتیاز)

محمد علوی هستم، از سال 96 وارد دنیای وب و تولید محتوا شدم. علاقمند به حوزه های پزشکی، سلامتی، زیبایی، وب و تکنولوژی که برای چندین سایت معتبر در حال تولدی محتوای حرفه ای و تخصصی هستم. امیدوارم که از مقالات بنده راضی بوده باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *