همه ی ما می دانیم که گوگل ادوردز یک سرویس تبلیغاتی بوده که به وسیله آن می توانید تبلیغات خود را در گوگل به نمایش درآورید اما باید بدانید که گوگل ادسنس یک سرویس تبلیغات رایگان بوده که می توانید در آن نه به عنوان تبلیغ دهنده بلکه به عنوان نمایش دهنده تبلیغ نیز فعالیت کنید.

اما چیزی که برای ما مسلم است این بوده که کسب درآمد اینترنتی از طریق گوگل ادسنس برای ایرانیان بسیار دشوار است و دردسرهای بسیاری را به همراه دارد. ولی به هرحال آشنایی با این سرویس خالی از لطف نمی باشد.

گوگل ادسنس چیست؟

گوگل ادسنس همانطور که گفته شد یکی از سرویس های رایگان تبلیغات گوگل می باشد که به تبلیغ دهندگان در یک فضایی مانند Display Network اجازه میدهد تا تبلیغات خود اعم از متنی، تصویری/بنری، ویدئویی یا هر نوع تبلیغ دیگر با محتوای مورد نظرشان را بر روی وب سایت خود قرار دهند و از طریق نمایش این تبلیغات به کسب درآمد برسند. ممکن است با بنرهای تبلیغاتی یا ویدئویی در گوشه و کنار سایت های مطرح انگلیسی زبان برخورد کرده باشید، اینها همان تبلیغات گوگل ادسنس می باشند.

باید بدانید که این تبلیغات توسط گوگل دسته بندی و مدیریت می شوند و کسب درآمد از گوگل ادسنس بر اساس دو روش CPM (پرداخت به ازای بازدیدکننده) و CTR (میانگین تعداد کلیک) صورت می‌گیرد. در روش CPM تعداد کسانی که از وب سایت بازدید میکنند و روش CTR تعداد کلیک هایی که بر روی تبلیغ انجام می شود مورد استفاده قرار می گیرد.

در نظر داشته باشید از زمانی که این سرویس راه اندازی شده است هر دو روش بسیار پرطرفدار بوده و باعث افزایش درآمد افراد شده است. اما باید این نکته را بدانید که مدیران وب سایت ها به CPM توجه بیشتری نشان می دهند زیرا با تمرکز بر روی آن به راحتی می توانند ترافیک وب سایت خود را افزایش داده و همچنین رتبه سایت را در نتایج جستجوی گوگل به شکل مطلوبی بهبود ببخشند.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که درآمد حاصل از به نمایش درآوردن تبلیغات در گوگل ادسنس به چه طریقی به دستتان خواهد رسید. در واقع درآمد حاصل از نمایش تبلیغات در گوگل ادسنس از طریق چک و یا واریز اینترنتی به حسابتان واریز خواهد شد. طبق آمارهایی که گوگل منتشر کرده است در سه ماه ابتدایی سال 2014، گوگل مبلغ 3.4 میلیارد دلار از گوگل ادسنس درآمد داشت که تا انتهای سال 2014 به میزان 13.6 میلیارد دلار رسید.

کسانی که نخستین بار است با نام گوگل ادسنس آشنا می شوند مقداری شرایط کاری این سیستم برایشان نا آشناست از همین رو توصیه می شود که یک وب سایت ( به غیر از زبان فارسی ) راه اندازی کنید، محتوای جذاب با رعایت کامل اصول سئو برای جذب بازدید کننده در آن قرار دهید، و در نهایت با ثبت نام و قرار دادن تبلیغات گوگل ادسنس در وب سایت خود کسب درآمد کنید.

یکی از نکات جالبی که بهتر است در رابطه با گوگل ادسنس بدانید این است که در حال حاضر نزدیک به 15 میلیون وب سایت تبلیغات این سرویس را در وب سایت های خود به نمایش در می آورند.

تبلیغات در گوگل ادسنس

نکات زیادی در رابطه با تبلیغات در گوگل ادسنس وجود دارد ولی یکی از آنها این است که گوگل ادسنس چند نوع تبلیغات را در اختیار نمایش دهندگان قرار می دهد که هر کدام از این تبلیغات برای نمایش محل خاص خود را دارند و به طبع مبلغ پرداختی هر کدام نیز متفاوت می باشد. از همین رو بهتر است با انواع تبلیغات گوگل ادسنس آشنا شوید:

تبلیغات محتوایی

اگر بخواهیم در رابطه با این تبلیغات صحبت کنیم باید بدانید که این تبلیغات که به آن تبلیغات محتوا محور گفته می شود بیشتر برای افرادی مناسب است که به دنبال یک موضوع و یا محتوایی خاص هستند. همانطور که گفته تبلیغات گوگل ادسنس به دو روش CPC و CPM انجام می شود ولی با این تفاوت که در تبلیغات محتوایی CPM پرداخت به ازای هر هزار بازدید صورت می گیرد و به همین دلیل است که این مسئله محبوبیت بسیاری را بدست آورده است. تبلیغات محتوایی در گوگل ادسنس انواع و سایز های متفاوتی دارد و کاربران می توانند با سلیقه خود متن تبلیغ یا ویدئو را به نمایش بگذارند.

Page Level Ads

این تبلیغات به گروهی از تبلیغات گوگل ادسنس گفته می شود که از تکنولوژی بهینه سازی استفاده می کنند. زمانی که شما این تبلیغات را در صفحات مورد نظر خود قرار می‌دهید، گوگل ادسنس به طور خودکار تنها زمانی این تبلیغات را به مخاطب نشان می‌دهد که از تجربه کاربری خوب تبلیغ مطمئن باشد.

جستجو محور

در این نوع از تبلیغات سرویس گوگل ادسنس به ناشران تبلیغ این اجازه را می دهد تا تبلیغات را با یک کوئری جستجوری خاص در وب سایت نمایش دهد و 51% از مبلغ تبلیغ را برای انتشار آن دریافت کند. باید بدانید که به دلیل نرخ بالای کلیک هر تبلیغ جستجویی، این نوع تبلیغات محبوبیت بیشتری دارند.

تبلیغات ویدئویی گوگل ادسنس

در این نوع از تبلیغات گوگل ادسنس به سایت های منتشر کننده تبلیغ این اجازه را می دهد تا تبلیغات مورد نظر را به صورت ویدئویی بر روی سایت خود قرار دهند. البته در این رابطه ناشران تبلیغ می تواند تبلیغات مرتبط با وب سایت خود را انتخاب کند.

شانس بیشتر وب سایت ها در گوگل ادسنس

با توجه به اینکه محتوای وب سایتتان مرتبط با چه موضوعی می باشد گوگل ادسنس این امکان را به شما می دهد که تبلیغات مرتبط با وب سایتتان را پیدا کرده و در سایت خود قرار دهید.

در واقع کسانی که محصولات خود را برای تبلیغ در اختیار این سرویس گوگل قرار می دهند این انتظار را دارند که کسانی به سراغشان بروند که واقعا قصد خرید و یا استفاده از محصول به نمایش گذاشته شده را دارند. بنابراین اینگونه عنوان می شود که هر چقدر سایت شما تخصصی تر باشد و به موضوعات تخصصی تری بپردازد، شانس شما برای قبولی در گوگل ادسنس و دریافت تبلیغ بیشتر خواهد بود و در نتیجه پول بیشتری به جیب خواهید زد.

اهمیت محتوا در گوگل ادسنس

علاوه بر اینکه تولید محتوای تخصصی در گوگل ادسنس از اهمیت بالایی برخوردار است، تولید محتوایی خاص و منحصر بفرد اهمیت ویژه تری نزد این سرویس تبلیغاتی دارد. در واقع موتورهای جستجوی گوگل آنقدر هوشمند هستند که به راحتی می توانند محتوای تکراری و یا کپی شده را از نتایج جستجو کنار گذاشته و پس از سرچ آن مطلب خاص هیچ اسمی از آن سایت آورده نشود.

بسیاری از وب سایت های متقلب به جای استخدام یک وبلاگ نویس و یا کسی که کار نوشتن محتوای منحصر به فرد را برای آنان انجام دهد، از سرویس هایی استفاده می کنند که محتوای مورد نظر را به او داده و تنها با تغییر دادن برخی از کلمات آن را از کپی بودن خارج می کنند اما باید بدانید که این روش کاربردی نمی باشد زیرا موتورهای جستجوی گوگل به راحتی می توانند این محتوا را شناسایی کرده و آن دامنه و وب سایت را در لیست سیاه خود قرار دهد در نتیجه باعث می شود که دیگر نتوانید با نام خودتان در گوگل ادسنس ثبت نام کنید.

محتوای جذاب برای گوگل ادسنس

شاید این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد که چه وب سایت هایی برای گوگل ادسنس جذاب بوده و یا از طریق چه سایت هایی می توانید تبلیغات پرسود تری دریافت کنید؟ اما قبل از همه ی اینها باید بدانید که گوگل ادسنس سایت ها و وبلاگ هایی را که دارای محتوایی نظیر ترویج برهنگی، خرید و فروش اسلحه و خرید و فروش مشروبات الکلی باشند را تایید نمی کند به غیر از این وب سایت ها شما هر سایت دیگری داشته باشید میتوانید در گوگل ادسنس تبلیغات بگیرید. اما حال میرسیم به محتوای جذاب، از همین رو بهتر است بدانید که محتواهایی در زمینه بیمه، پزشکی و اقتصادی می تواند بهترین گزینه برای کسانی باشد که به دنبال تبلیغات پر سود در گوگل ادسنس هستند.

میزان کسب درآمد از گوگل ادسنس

یکی از رایج ترین سوالات در رابطه سرویس گوگل ادسنس این است که از این طریق تا چه میزان می توان کسب درآمد کرد. باید بدانید که برای این سوال نمی توان پاسخ مشخصی عنوان کرد زیرا میزان درآمدی که شما از طریق گوگل ادسنس به دست می آورد به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: میزان ترافیک وب سایت شما، تعداد آگهی دهنده ها در حوزه تجارت، نوع محتوای تولید شده در وب سایت شما، نوع ترافیکی که وارد وب سایت می شود و… از همین رو نمی توان میزان دقیقی از کسب درآمد را بیان کرد هر چقدر میزان تلاش شما برای این کار بیشتر باشد مسلما درآمد شما نیز بیشتر خواهد شد.

استفاده از گوگل ادسنس در ایران

همانطور که می دانید استفاده از سرویس های گوگل در ایران امکان پذیر نمی باشد اما ایرانیان همیشه راهی برای دور زدن غیرممکن ها دارند یکی از این راه ها هنگام ثبت نام، ارائه نام و نشانی یکی از آشنایان شما در خارج از ایران می باشد. پس از ثبت نام، یک کد حاوی تاییدیه اکانت از طرف گوگل به ادرس شما ارسال می شود تا بتوانید کسب درآمد خود را به طور رسمی آغاز کنید.

 

یکی دیگر از نکاتی که در حین ثبت نام باید به آن دقت داشته باشید این است که سابقه سایت شما برای سرویس گوگل ادسنس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین توصیه می شود که در ماه های ابتدایی به تولید محتوایی با کیفیت بپردازید تا بتوانید رنکینگ خوبی از جانب گوگل دریافت کنید. البته باید بدانید و نباید آن را فراموش کنید این است که تولید محتوایی با کیفیت و منحصر به فرد یکی از لازمه های داشتن وب سایتی خوب و پرطرفدار می باشد.

 

نکات دیگری در تایید اکانت شما از جانب گوگل تاثیرگذار می باشد به عنوان مثال ثبت نام های پی در پی در این سرویس باعث می شود که شانس اکانت شما برای تایید از جانب گوگل بسیار پایین بیاید. از همین رو توصیه می شود که صبور باشید و شرایط مورد نیازی که برای تایید حساب گوگل ادسنس نیاز است را فراهم کنید.

 

یکی دیگر از نکات بسیار مهم این است که با وجود تحریم های روز افزون علیه ایران گوگل برای وب سایت هایی که به زبان فارسی می باشند و یا از پسوند ir برای وب سایت های خود استفاده می کنند شانسی قائل نباشد از همین رو اکثرا توصیه می شود که برای وب سایت های خود از پسوند .com استفاده کنید و زبان اصلی وب سایت خود را به انگلیسی تغییر دهید و یا از زبان های دیگر نظیر: عربی،آلمانی، اسپانیایی، لهستانی، فرانسوی و… استفاده کنید.

نکاتی برای ثبت نام در گوگل ادسنس

-پس از اینکه اطلاعات خود را در گوگل ثبت کردید پس از گذشت یک هفته نامه ای به آدرس مورد نظر ارسال می کند که در آن یک کد 5 رقمی برای تایید حساب کاربری می باشد. این روش، یکی از شیوه های گوگل برای اطمینان از آدرسی است که در حین ثبت نام وارد کرده اید از همین رو خرید آدرس هایی که در اینترنت از آن یاد می شود می تواند دردسرهایی را برایتان به همراه داشته باشد.

– مرحله بعد ارائه یک شماره تلفن می باشد که این شماره تلفن نیز باید از جانب گوگل تایید شود از همین رو با به راحتی با کلیک کردن بر روی گزینه submit تلفن به صدا در آمده و پین کد 4 رقمی برای شما خوانده می شود با وارد کردن آن نیز شماره شما از جانب گوگل تایید می شود.

– در مرحله آخر باید IP  اینترنتی را ثبت کرده و گزینه ای برای امضای قرارداد را تیک کنید تا ثبت نام شما با موفقیت به اتمام برسد.

-پس از تایید اکانت شما توسط گوگل یک کد جاوا در اختیارتان قرار می گیرد که باید آن را بر روی وب سایتتان قرار دهید تا هر بار که کاربر از وب سایت شما دیدن می کند آن کد جاوا اسکریپت پیغامی را برای سرورهای گوگل ارسال کرده و آنها را از تعداد بازدید کنندگان مطلع می سازد.

نتیجه گیری

در پایاین این مقاله باید بگوییم که گوگل ادسنس یک راه بسیار مناسب و مطمئن برای کسب درآمد از طریق اینترنت می باشد. در واقع با گوگل ادسنس با بخش های مختلف تبلیغات اینترنتی آشنا شده و می توان از آنها به کسب درآمد رسید. اگر چه کسب درآمد از دنیای امروزه اینترنت مقداری سخت  است اما با کمی صبر و تلاش به راحتی می توانید در این فضا شغلی برای خود دست و پا کنید و به کسب درآمدی معقول برسید.

5/5 - (1 امتیاز)

محمد علوی هستم، از سال 96 وارد دنیای وب و تولید محتوا شدم. علاقمند به حوزه های پزشکی، سلامتی، زیبایی، وب و تکنولوژی که برای چندین سایت معتبر در حال تولدی محتوای حرفه ای و تخصصی هستم. امیدوارم که از مقالات بنده راضی بوده باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *