بک لینک چیست؟

بک لینک یا لینک سازی یکی از اصول مهم در سئو است که موجب بیشتر دیده شدن مطالب در موتور های جستجو و ارتباط با سایت های مختلف می گردد. استفاد از بک لینک مناسب برای کلمات مختلف در یک متن سئو شده، موجب معرفی بیشتر یک سایت به موتور های جستجو می شود. اما یک بک لینک قوی، خوب و مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ویژگی های یک بک لینک قوی چیست؟

یک بک لینک قوی، خوب و باکیفیت باید ویژگی هایی داشته باشد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

  • اعتبار وب سایت بک لینک دهنده

در الگوریتم های تعریف شده برای موتور جستجوی گوگل، اعتبار سایت بک لینک دهنده بسیار مهم است. از نظر موتور جستجوس گوگل اینکه سایت بک لینک دهنده به یک سایت دیگر، خود چه مقدار اعتبار و ارزش دارد تاثیر زیادی در کیفیت بک لینک ارائه شده در سایت خواهد داشت. بنابراین در هنگام گرفتن بک لینک، به اعتبار و رتبه بندی گوگلی سایتی که قصد دارید از آن بک لینک خریداری نمایید بسیار دقت کنید.

  • ارتباط موضوعی سایت بک لینک

در هنگام خرید بک لینک از یک سایت، باید این نکته را در نظر بگیرید که موضوع سایت بک لینک دهنده با موضوع سایت شما مرتبط باشد. خرید بک لینک از سایت های با موضوعات غیر مربپتبط با موضوع سایت شما، ممکن است موجب کاهش رتبه سایتتان گردد. هر چقدر هم که سایت بک لینک دهنده قوی بوده و رتبه بالایی در گوگل داشته باشد، در صورتی که هیچ ارتباط موضوعی با سایت شما نداشته باشد، استفاد از این بک لینک موجب کاهش رتبه سایت شما در گوگل خواهد شد.

  • تعداد کلیک های انجام شده بر روی بک لینک

تعداد کلیک های صورت گرفته بر روی یک بک لینک نشان دهنده میزان استقبال مخاطبلن از آن بک لینک است. گوگل که همواره به دنبال جلب رضایت مشتریان و کاربران خود است، از سایت ها و بک لینک های پر طرفدار حمایت می کند و هر یک از مواردی مانند تعداد دفعات کلیک شده بر روی آدرس یک سایت و یا یک بک لینک، نوعی گزارش عملکرد برای گوگل به حساب می آید و در الگوریتم گوگل به معنای پرطرفدار بودن آن سایت و یابک لینک است در نتیجه این موتور جسجتو از این سایت یا بک لینک حکایت کرده و افراد بیشتری قادر به مشاهده آن خواهند بود. بنابراین اگر می خواهید بک لینکی مناسب تهیه کنید، به سراغ سایت هایی بروید که آمار بازدید بالایی دارند تا بک لینک دریافت شده نیز کلیک های بالایی دریافت کند.

  • از مزرعه لینک، لینک نخرید

به سایت هایی که تعداد زیادی لینک از آن ها خارج می شود مزرعه لینک گفته می شود. از آنجا که با خروج هر لینک از یک سایت، بخشی از اعتبار سایت از آن خارج می شود، خروج تعداد زیادی لینک از یک سایت موجب کاهش اعتبار آن سایت و در نتیجه کاهش اعتبار سایت شما خواهد شد.

برخی از سایت ها از میان کامنت های موجود در سایت، به سایت های درخواست کننده لینک می دهند، این گونه بک لینک ها را بک لینک فوتر می نامند که به شدت موجب کاهش اعتبار بک گیرنده خواهد شد. بنابراین برای گرفتن یک بک لینک عالی و باکیفیت به سراغ سایت هایی بروید که تعداد کمی لینک به سایت های دیگر داده اند.

  • وزن بک لینک

در هر صفحه از یک سایت تعداد زیادی لینک وجود دارد. برخی از این بک لینک ها داخلی و برخی دیگر خارجی هستند. مکانی که بک لینک سایت شما در آن قرار می گیرد، تاثیر فراوانی بر روی کیفیت بک لینک شما خواهد داشت. گرفتن بک لینک از کامنت ها یکی از کم وزن ترین بک لینک هاست. همچنین اگر سایتی برای بک لینک از قسمت هدر، فوتر و یا ستون تبلیغات خود به شما لینک داد به هیچ عنوان به این سایت ها اعتماد نکنید. بک لینک های سبک نه تنها تاثیری در پیشرفت سایت شما نخواهند داشت بلکه موجب کاهش اعتبار سایتتان نیز خواهند شد.

بهترین و سنگین ترین لینک ها، لینک هایی هستند که از متن اصلی و ریپورتاژ آگهی سایت داده می شوند. اگر می خواهید بهترین بک لینک های قوی را داشته باشید به سراغ سایت هایی بروید که از محتوای صفحه اصلی خود به شما لینک می دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

باقر ناصری هستم، از سال 1399 وارد دنیای وب و تولید محتوا شدم. علاقمند به حوزه های وب و تکنولوژی که برای چندین سایت معتبر در حال تولید محتوای حرفه ای و تخصصی هستم. امیدوارم که از مقالات بنده راضی بوده باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *