تعمیر ماشین لباسشویی به‌شرط آنکه بتوانید، عیب‌یابی، تشخیص محل خرابی و شناسایی قطعه معیوب را به‌صورت دقیق انجام دهید، کار چندان پیچیده‌ای نیست. برای آنکه بعد از هرگونه تعمیرات از کار خود رضایت کاملی داشته باشید، باید مراحل مختلفی را طی کنید. در این مطلب از سایت شهر تعمیر به بررسی این مراحل می‌پردازیم. سپس به برخی از مشکلات رایج این ماشین‌ها و نحوه تعمیر آنها نیز اشاره می‌کنیم.

مراحل مختلف موردنیاز به‌منظور تعمیر ماشین لباسشویی:

به‌منظور واردشدن تخصصی و حرفه‌ای به وادی تعمیر ماشین لباسشویی باید به‌صورت گام‌به‌گام و بادقت به‌پیش بروید. در غیر این صورت جز خرابی بیشتر و هزینه تعمیرات مضاعف ثمره دیگری برای خود به ارمغان نمی‌آورید.

مرحله اول: عیب‌یابی و تشخیص قطعه معیوب

گاهی ماشین لباسشویی به طور کامل کارنکرده و روشن نمی‌شود. در این حالت به بررسی پریز، سیم‌های رابط، اتصالات کابل رابط، کلید و میکروسوئیچ بپردازید. ولی در برخی اوقات ماشین به‌محض روشن‌شدن کد خطایی را نمایش می‌دهد. در این حالت می‌توانید، با بررسی این کد محدوده تقریبی مشکل را بیابید. حتی می‌توانید یکبار ماشین لباسشویی را روشن نموده و مراحل کار آن را بررسی نمایید. در صورت بروز مشکل در هر مرحله کار بهتر می‌توانید، عیب موجود را پس از آزمایش مجدد بخش مشکوک، کشف کنید.

مرحله دوم: آموزش روش صحیح بازکردن هر قطعه

روش بازکردن صحیح هر قطعه نیز بسیار مهم است. باتوجه‌به وجود تعداد فراوانی  قطعه در ماشین‌های لباسشویی مهم است که علاوه بر آشنایی با هر یک، نحوه باز و بستن آنها را نیز فراگیرید. چراکه نحوه خارج‌کردن هر قطعه به دلیل تأثیر بر قطعات مجاور بسیار مهم است.

مرحله سوم: تعویض قطعه معیوب

برای تعویض قطعه معیوب بهتر است، ابتدا در مورد کیفیت آن و عدم تقلبی بودن قطعه جدید و نو مطمئن شوید. با وجود قطعات کپی انتخاب یک فروشگاه عرضه‌کننده معتبر الزامی است. البته گاهی یک قطعه برای یک مدل ماشین لباسشویی مناسب بوده، اما پاسخگوی نیاز یک ماشین از برند دیگر نیست.

مرحله چهارم: تست ماشین لباسشویی

اگر مرحله تشخیص و خرید یک قطعه مرغوب را به‌درستی انجام داده باشید، در این جا دیگر نگرانی وجود نداشته و ماشین پس از جای‌گذاری قطعه سالم به کار می‌افتد. فقط توجه داشته باشید، در زمان تشخیص و جداسازی قطعه معیوب دقت کافی را به خرج داده تا به ناخواسته باعث شکستن یک قطعه غیرقابل‌تعویض یا تخریب بیشتر ماشین نشوید.

بررسی چند مورد از مشکلات رایج و نحوه تعمیر ماشین لباسشویی:

در این بخش به بررسی چند مشکل رایج و چگونگی رفع این معایب پیش‌آمده می‌پردازیم. بدین ترتیب می‌کوشیم تا در راستای تعمیر ماشین لباسشویی کمک شایانی به شما نماییم.

 

مشکلات ماشین لباسشویی دلایل بروز مشکل
عدم کارکرد ماشین حتی در صورت روشن‌شدن چراغ خرابی موتور تایمر یا چرخ‌دنده‌ها

 

آب‌گیری ماشین با وجود خاموشی خرابی شیر الکتریکی
عدم ورود آب به محفظه ماشین کثیفی فیلتر ورودی، خرابی هیدرواستات و تایمر
لبریزشدن آب مخزن سوراخی شیلنگ ورودی به هیدرواستات، خرابی یا عدم تنظیم هیدرواستات
عدم کارکرد ماشین با وجود آب‌گیری کامل خرابی هیدرواستات، قطعی سیم رابط هیدرواستات به تایمر، خرابی موتور تایمر
سرد ماندن آب مخزن خرابی یا عدم تنظیم ترموستات، خرابی یا قطعی سیم رابط المنت یا پلاتین تایمر المنت
توقف کارکرد موتور شستشو خرابی هیدرواستات یا موتور تایمر یا خازن یا موتور شستشو، سفتی تسمه
از کارافتادگی موتور پس از مدت کوتاه خرابی خازن، نیم سوزی موتور، واردکردن بار اضافی، سفتی تسمه پروانه
عدم تخلیه آب کثیف کثیفی فیلتر پمپ آب، خرابی پمپ تخلیه آب، تاخوردگی شیلنگ خروجی
تولید سرو صدای زیاد شل‌شدن پولی‌ها، خرابی بلبرینگ موتور یا بلبرینگ نگهدارنده محور مخزن، گیرکردن جسم خارجی بین چیلک و مخزن شستشو

چگونگی ضدعفونی‌کردن داخل ماشین لباسشویی:

بعد از آنکه مراحل تعمیر ماشین لباسشویی به اتمام رسید. برای آنکه از سلامت و ضدعفونی بودن محفظه داخلی قبل از استفاده، مطمئن شوید، راه کاری وجود دارد. مقداری سرکه سفید و پودر جوش شیرین را در محفظه جاپودری بریزید و ماشین خالی از البسه را روشن نمایید. درجه آب را روی 60 ـ 90 گذاشته  و اجازه دهید، به مدت چند دقیقه ماشین کار کند. در نهایت آب داخل مخزن را تخلیه نموده و بگذارید درب ماشین برای لحظاتی باز بماند تا رطوبت داخلی خشک و محیط کاملاً استریل شود. البته بسیاری از کاربران مواد جرم‌گیری بازاری را ترجیح می‌دهند که تأثیری مشابه با آنچه ذکر نمودیم دارد. فقط شما را ناچار می‌سازید، هزینه بیشتری را جهت پاک‌سازی ماشین لباسشویی خود پرداخت نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

باقر ناصری هستم، از سال 1399 وارد دنیای وب و تولید محتوا شدم. علاقمند به حوزه های وب و تکنولوژی که برای چندین سایت معتبر در حال تولید محتوای حرفه ای و تخصصی هستم. امیدوارم که از مقالات بنده راضی بوده باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *