در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب و فاضلاب و پالایشگاه ها مواد شیمیایی متعددی به دلایل مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. به منظور افزایش دقت در میزان ماده تزریق شده و جلوگیری از تماس با دست انسان از تجهیزاتی به نام پکیج تهیه و تزریق ماده شیمیایی استفاده میشود. مواد شیمیایی بعد از ورود به این مخازن در اندازه مورد نظر وارد سیال شده و بخش هایی از این روند دستی و گاها همگی اتوماتیک اجرا میشوند. آبسازه سازنده پکیج تزریق مواد شیمیایی در ظرفیت های مختلف با راندمان بالا است که بهترین متریال تضمین شده در آنها به کار می رود.

پکیج تهیه و تزریق مواد شیمیایی

پکیج تزریق مواد شیمیایی چیست؟

پکیج تهیه و تزریق مواد شیمیایی همان طور که از نامش مشخص است، به تجهیزاتی گفته میشود که مواد شیمیایی را آماده سازی نموده و در اندازه بسیار دقیق در سیال یا مخزن هدف تزریق می کند. به عبارت دیگر، ابتدا مواد شیمیایی جامد یا مایع وارد مخزن این پکیج ها شده و بعد از آماده سازی توسط همزن های مخصوص، به کمک دوزینگ پمپ یا پمپ تزریق، در سیال یا مخزن مورد نظر وارد میشوند.

این پکیج ها در صنایع مختلف از جمله کاربرد داشته و بر همین اساس تغییراتی در طراحی داخلی و ساختار آنها بوجود می آید. در پکیج تزریق مواد شیمیایی مجموعه ای از اجزا از قبیل میکسر و همزن، مخزن، دوزینگ پمپ، ابزار دقیق فرآیند آماده سازی و تزریق مواد را بر عهده دارند.

انواع پکیج تزریق مواد شیمیایی

پکیج های تهیه و تزریق مواد شیمیایی دارای تنوع بالایی از نظر نحوه عملکرد و ساختار هستند. علاوه بر این از نظر جنس بدنه نیز با هم تفاوت دارند. از نظر جنس بدنه این پکیج ها را می توان در گروه های فلزی و پلی اتیلن دسته بندی کرد. مدل های فلزی با استیل و استیل استنلس و فولاد تولید شده و برای جلوگیری از خوردگی مخزن دیواره های داخلی آن با رنگ های اپوکسی پوشانده میشود. پکیج تزریق آنتی اسکالانت و کلر و غیره را می توان زیرمجموعه ای از این پکیج ها در نظر گرفت.

از نظر تنظیم مقدار مواد شیمیایی که باید تزریق شود نیز می توان آنها را به دو گروه کلی زیر دسته بندی کرد:

 • تنظیم دستی دوزینگ پمپ: در این مدل مقدار مواد شیمیایی که باید تزریق شود توسط اپراتور انسانی به صورت دستی تنظیم میشود.
 • تنظیم اتوماتیک دوزینگ پمپ: مقدار مواد شیمیایی به صورت اتوماتیک و خودکار تنظیم میشود.

علاوه بر دسته بندی فوق، بر اساس نوع پمپ های مورد استفاده در پکیج نیز می توان آنها را در گروه های متعددی قرار داد. پمپ های تزریق مواد شیمیایی با توجه به ظرفیت مخزن و فشار انتخاب میشود و از رایج ترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • دوزینگ پمپ تیوبی (Peristaltic pumps): قابل استفاده در پکیج های با فشار پایین
 • دوزینگ پمچ پلانچری Plunger metering pumps: قابل استفاده در پکیج برای تزریق مواد شیمیایی با فشار بالا
 • پمپ تزریق دیافراگمی مکانیکی (mechanically deflected diaphragm): دیافراگم پمپ توسط نیروی مکانیکی و با حرکات پالسی رفت و برگشتی مکش و پمپاژ مواد شیمیایی را انجام می دهد.
 • پمپ تزريق دیافراگمی هیدرولیک (hydraulically deflected diaphragm): انتقال حرکت رفت و برگشتی پیستون با روغن به دیافراگم انجام میشود.

انواع پکیج تزریق مواد شیمیایی از نظر تعداد مخزن

پکیج های تهیه و تزریق مواد شیمیایی را می توان از نظر نوع و تعداد مخازن به کار رفته در آنها نیز در دو گروه دسته بندی کرد که عبارتند از:

پکیج تزریق مواد شیمیایی تک مخزن

این پکیج ها از یک مخزن در ظرفیت متناسب با مقدار مواد شیمیایی تزریق شده تشکیل شده اند. مواد شیمیایی بعد از ورود به مخزن و آماده سازی توسط دوزینگ پمپ وارد سیال مورد نظر میشوند.

پکیج تزریق مواد شیمیایی دو مخزن

این پکیج ها از دو مخزن پلی اتیلنی تشکیل شده اند. در مخزن اولیه آماده سازی مواد شیمیایی انجام شده و سپس مواد وارد مخزن دوم شده و نگهداری میشوند. سپس به مقدار مورد نیاز مواد توسط دوزینگ پمپ تزریق می گردد.

در پکیج های تزریق تک مخزن و دو مخزن می توان مواد شیمیایی مختلف از جمله مواد ضد خوردگی، دمولسیفایر، بایوساید، اسید و باز، مواد منعقدکننده، انواع محلول کلر، آنتی اسکالانت و محلول ضد فوم را نگهداری و تزرق کرد. به همین دلیل این پکیج ها با کمی تغییر به عنوان پکیج تزریق کلر قابل تولید هستند.

نحوه کار پکیج تهیه و تزریق مواد شیمیایی

در ساختار داخلی پکیج تهیه و تزریق مواد شیمیایی اجزای متعددی به کار می رود که متناسب با قابلیت های دستگاه ممکن است تغییر کنند. اصلی ترین اجزای موجود در این پکیج ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابزار دقیق برای اندازه گیری شاخص های مختلف از جمله ph و غیره
 • دوزینگ پمپ یا پمپ تزریق با بدنه کاملا مقاوم در برابر مواد خورنده
 • همزن یا میکسر برای آماده سازی مواد شیمیایی قبل از تزریق
 • لوله و اتصالات برای عبور و انتقال مواد شیمیایی
 • شاسی استقرار پکیج
 • برد کنترل برای ارسال فرمان به قطعات مختلف دستگاه

نحوه کار پکیج تهیه و تزریق مواد شیمیایی به صورت زیر است:

 • مواد شیمیایی پودری یا مایه وارد مخزن اولیه دستگاه میشود
 • مواد شیمیایی و آب توسط همزن مخلوط شده و یکدست می شود
 • مواد آماده شده وارد مخزن دوم شده و تا مرحله تزریق نگهداری میشوند
 • مقدار مورد نیاز از مواد توسط دوزینگ پمپ اندازه گیری و سپس به لوله یا مخزن و سیال مورد نظر تزریق میشود

قیمت پکیج تزریق مواد شیمیایی

با توجه به اینکه این پکیج ها تفاوت های چشمگیری با یکدیگر از نظر اجزای داخلی و قابلیت ها دارند، به همین دلیل قیمت های آنها در طیف گسترده ای تغییر می کند. برند اجزای داخلی، جنس بدنه، ظرفیت، تعداد مخازن و مکانیکی یا هیدرولیکی بودن منبع تامین انرژی دوزینگ پمپ همگی از عوامل موثر بر قیمت پکیج تزریق مواد شیمیایی به شمار می روند.

طراحی و ساخت پکیج تهیه و تزریق مواد شیمیایی

آب سازه یکی از تیم های باسابقه در زمینه طراحی و ساخت پکیج تهیه و تزریق مواد شیمیایی می باشد. در مرحله طراحی این پکیج ها بر اساس شرایط محیط، نوع مواد شیمیایی و دبی مورد نظر برای تزریق، اجزای مورد نیاز و جنس بدنه و ضخامت و غیره تعیین می گردد. سپس با مواد کاملا مقاوم در برابر مواد اسیدی و خورنده مخزن تولید و اجزای درون آن قرار میگیرند. در مرحله طراحی دستی یا اتوماتیک بودن دستگاه نیز مد نظر قرار میگیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید پکیج تزریق مواد شیمیایی کافیست نام آبسازه را در اینترنت جستجو کنید. کارشناسان فروش این مجموعه آماده ارائه مشاوره رایگان در این زمینه هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

محمد علوی هستم، از سال 96 وارد دنیای وب و تولید محتوا شدم. علاقمند به حوزه های پزشکی، سلامتی، زیبایی، وب و تکنولوژی که برای چندین سایت معتبر در حال تولدی محتوای حرفه ای و تخصصی هستم. امیدوارم که از مقالات بنده راضی بوده باشید.