یکی از راه‌هایی که رستوران­ها و کافه های بیرون بر می­توانند بازدهی تبلیغات خود را افزایش داده، در جلب توجه مشتریان موفق شوند و در دنیای برندیگ و توسعه آن دست به جهشی معنادار با کم ترین هزینه و بیشترین بازدهی بزنند، استفاده از طرح­های اختصاصی برای لوگو و عبارات تبلیغاتی برند خود و چاپ آن بر روی لیوان­، پک‌ها و هولدرهای بیرون بر خود است. در این مقاله کوتاه همه­ی بایدها و نبایدها و هر آنچیز که در مورد چاپ تبلیغاتی بر روی ظروف بیرون بر لازم است بدانیم بررسی خواهیم کرد. البته اگر به دنبال برگزاری یک رویداد مهم و خاطره برانگیز نیز هستید احتمالا این نوشتار به شما کمک خواهد کرد. بدون شک استفاده از لیوان کاغذی با چاپ اختصاصی یکی از ساده ترین روش­ها با درصد بازگشت سرمایه بالا است که برای شما مشتریان وفادار زیادی را به همراهی با شما و پیگییری خدماتتان می­کشاند.

تاریخچه چاپ لیوان کاغذی

در قرن بیستم و توسعه صنایع غذایی و گردشگری از یک سو و گسترش بیماری­های عفونی صاحبان رستوران­ها، هتل­ها و خطوط مسافر بری را مجاب کرد که استفاده از لیوان‌های شیشه را کنار گذاشته و لیوان های کاغعذی ار جایگزین آن کردند. چندی بعد صنعت چاپ روی لیوان کاغذی نیز برای توسعه تجارت شرکت­های مذکور آغاز شد که کشور­ های چین و آلمان و فرانسه مبدع آن بودند.

دستگاه چاپ روی لیوان کاغذی

این دستگاه قابلیت چاپ روی انواع متریال ها از جمله کاغ، پلاستیک و فلز را دارا می­باش. اولین نکته ای که باید بدانیم این است چاپ به وسیله این دستگاه در تییراژ بالا توجیه اقتصادی دارد. بنابر این اگر به دنبال چاپ زیر 1000 عدد هستید بهتر است برای آن دلیل مهمی داشته باشید. چاپ به وسیله این دستگاه­ها قبل از تولید خود لیوان روی کاغذ لیوان صورت می­پذیرد. بدین صورت که پس از آن به وسیله دستگاه های برش قطعه قطعه جدا شده و پشت سر هم وارد دستگاه چاپ استروک می­گردند. سپس قالب های مخصوص آنها را به شکل لیوان غالب دهی می­کنند.

چاپ اختصاصی لیوان کاغذی به وسیله این دستگاه­ها بصورت چاپ افست انجام می­گیرد. چاپ افست یک فرایند شیمیایی است که برمبنای تضاد آب و روغن صورت می­گیرد. بدین صورت که رطوبت جذب قسمت­های چاپ نشونده و چربی جذب قسمت های چاپ شوده می­شوند. روش چاپ افست یا همان لیتو گرافی یک روش غیر مستقیم و بهداشتی است. بنا براین کاغذ هنگام چاپ در تماس با فرم چاپ قرار نمی­گیرد.

مرکب گیاهی

استفاده از مرکب های شیمیایی علاوه بر اینکه هنگام سرو بالاخص در نوشیدنی های گرم باعث آزاد سازی بوی بد نفت میگردد، برای سلامتی نیز ممکن است مضر باشد. صنعتی که خود را پیشتاز در سازگاری با محیط زیست میداند لازم است که در این مورد نیز راه حلی مورد قبول برای دوستداران محیط زیست ارایه دهد. مرکب­هایی که در چاپ افست روی کاغذ لیوان کاغذی استفاده می­گردند از مشتقات گیاهی فراهم شده اند. بنابراین کاملان بهداشتی و منطبق با سلامت انسان بوده و در صورت ریخته شدن مایع داغ در لیوان کاغذی واکنش شیمیایی نشان نمی­دهند.

نکاتی برای سفارش لیوان بیرون‌بر کافه

برای سفارش لیوان کاغذی مواردی را می‌بایست مدنظر قرار داد. باید دانست که سایز چاپ روی لیوان های کاغذی به سایز لیوان های انتخابی بستگی دارد. هرچه سایز لیوان بزرگ تر باشد سایز چاپ افست نیز بزرگ تر است. به عنوان مثال در زیر به برخی از انواع سایز‌های این لیوان‌ها و سایز های پیشنهادی چاپ اشاره می­کنیم:

  • یوان‌های ۹۰ سی‌سی یا همان لیوان های تستر، شات (2 * 2)
  • لیوان ۱۱۰ سی‌سی (5/2 * 5/2)
  • لیوان ۱۲۰ سی‌سی با نام لیوان دبل ‌شات (3 * 3)
  • لیوان ۲۰۰ سی‌سی یا سایز استاندارد(4 * 4)
  • لیوان ۳۶۰ سی‌سی برای سرو لاته و نوشیدنی های سرد ( 5/5 * 5/5)

 

این نکته هم از یاد نبرید که برای سرو بیرون‌بر کافه خود می‌بایست از لیوان‌های دوجداره استفاده کنید. لیوان کاغذی دوجداره به خاطر محکمی بیشتر و فاصله‌ای که عایق می‌سازد برای حل چالش‌های بیرون‌بر مناسب‌تر است. مشخصا امکان چاپ بر روی انواع هولدرها و پک‌های بسته‌بندی کاغذی نیز در سایز های مختلف وجود دارد که در این صورت سیاست­های تبلیغاتی شما را کامل‌تر خواهد کرد.

سوالی دیگر در رابطه با محتویاتی است که ما میتوانیم روی لیوان کافه چاپ کنیم. در پاسخ باید گفت که مسئله کاملا به سلیقه و بستر­های تبلیغاتی موجود برای صاحبان برند بستگی دارد. مهم ترین المان چاپ لوگو می­باشد. لوگو اعتبار و هویت برند است و بیشترین نقش را در نفوذ به ناخودآگاه جمعی مشتریان کافه‌ها ورستوران داراست. بنابر این لازم است که یک لوگوی گویا و در خور و در بر دارنده­ ی معنا و عملکرد خود انتخاب کنیم. پس از آن ذکر شماره تلفن و آدرس شبکه های اجتماعی برند معمولا توصیه می­گردد. از دیگر مواردی که اخیر نیز باب شده است و در طراحی منوها و بروشورها نیز کابرد دارد ایجاد کیو ار کد (QR code) اختصاصی برای هدایت به لینک حاوی منوی کافه است. کیو ار کد اختصاصی می­ تواند در سایز مناسب روی لیوان های کاغذی برای هدایت مشتریان به سایت کافه قید گردد.

5/5 - (1 امتیاز)

محمد علوی هستم، از سال 96 وارد دنیای وب و تولید محتوا شدم. علاقمند به حوزه های پزشکی، سلامتی، زیبایی، وب و تکنولوژی که برای چندین سایت معتبر در حال تولدی محتوای حرفه ای و تخصصی هستم. امیدوارم که از مقالات بنده راضی بوده باشید.