دستگاه پرکن خشکبار و پرکن حبوبات با در نظر گرفتن سرعت و حجم بسته بندی ها می توان به سه دسته جداکرد: دستگاه پرکن دست یا خانگی – دستگاه پرکن اتوماتیک – پرکن گرانول نیمه اتومات. دستگاه پرکن حبوبات دستی نیاز به یک اپراتور دارد تا با تنظیم بسته ها و وزن بندی کیسه ها را پر کند.در دستگاه نیمه اتومات مراحل پر کردن به صورت خودکار انجام می شود اما به یک اپراتوری نیاز است تا پدال و کنترل دستگاه را بر عهده بگیرد. در مدل تمام اتومات بدون دخالت و یا نیاز به کمک نیوری انسانی تمامی مراحل به صورت خودکار انجام می شود.

انواع دستگاه های پرکن

دستگاه های پرکن دارای مدل ها و طیف گسترده ای از محصولات هستند.

انواع این دستگاه به صورت زیر هستند:

دستگاه پرکن پودری:

در دستگاه پرکن پودری با توجه به مدل دستگاه می توانید مواد و محصولات پودری را در بسته های کیسه ای، سلفونی، قوطی پلاستیکی، قوطی فلزی و… بسته بندی نمائید. بر فرض مثال می توان دستگاه بسته بندی ادویه را در نظر داشته باشید. این دستگاه دارای مدل های قوطی و سلفونی می باشد. البته این دستگاه دارای مدل های تک نفره یعنی دستگاه ساشه پودری، دستگاه کیسه پرکن حجمی و دستگاه قوطی پرکن پودری می باشد. زاگرس ماشین کرج یکی از بهترین سازندگان انواع این دستگاه می باشد.

دستگاه پرکن گرانولی:

این دستگاه به دستگاه پرکن حبوبات و خشکبار معروف است و توانایی بسته بندی این نوع محصولات گرانولی و دانه ای مثل غلات، حبوبات و آجیل را بر عهده دارد. این دستگاه نیز می تواند انوع حبوبات و خشکبار را در بسته های سلفونی و کیسه ای یا قوطی بسته بندی نماید.

دستگاه پرکن مایعات:

در دستگاه پرکن مایعات می توان به مدل های پرکن غلیظ و پرکن رقیق اشاره کرد. در دستگاه پرکن مایعات غلیظ می توان در سلفون، ساشه مایعات، قوطی و… نام برد. دس بسته بندی مایعات رقیق معمولا از بطری پرکن استفاده می شود.

دستگاه پرکن توزینی:

دستگاه پرکن توزین دار برای تنظیم کردن وزن و سپس بسته بندی اتوماتیک در کیسه استفاده می شود. ایتن دستگاه توانایی بسته بندی و پرکردن انواع محصولات گرانولی مثل پرکن حبوبات، خشکبار، غلات، برنج، گندم و جو، آجیل، تخمه و… را دارد. دقت این دستگاه در وزن گیری بسیار بالا و با ضریب خطای پائین 99.5 درصد می باشد.

دستگاه پرکن حجمی:

انواع دستگاه های پرکن حجمی برای پر کردن محصولات مختلف در کیسه یا قوطی های بزرگ و حجمی استفاده می شود. توسط این دستگاه قادر خواهید بود انواع محصولات را به صورت حجمی مثل کیسه برنج 10 کیلویی، کیسه سیمان و گچ و… پر کنید.

نکات مهم در انتخاب دستگاه پرکن پودری و پرکن حبوبات

اگر قصد خرید انواع دستگاه پرکن حبوبات و خشکبار، دستگاه پرکن پودری، دستگاه پرکن مایعات و… را دارید به نکات زیر توجه نمائید زیرا بسیار هم هستند و در تولیدات شما تاثیرات بسزایی دارند:

سرعت پرکن:

یکی از مهم ترین فاکتور هایی که باید در نظر داشته باشید میزان سرعت در پرکردن مواد می باشد. هرچه توزین دستگاه های بیشتر باشند سرعت بسته بندی بالاتر می رود و چند برابر خواهد شد. بر فرض مثال دستگاه پرکن تک توزین سرعت کمی دارد و در مقابل سرعت دستگاه دو توزین دو برابر پرکن های تک توزین است. دستگاه بسته بندی چهار توزین در پرکردن 4 برابر تک توزین  سرعت دارد.

جنس دستگاه:

جنس بدنه دستگله و جنس یا آلیاژ بکار رفته در بدنه و قطعات دستگاه پرکن باید مقاوم، ضد زنگ، ضد ضربه، با کیفیت باشد. هرچه کیفیت جنس بدنه و جنس نازل ها یا مخزن های دستگاه با کیفیت تر باشند، عمر مفید دستگاه طولانی تر و عمر دستگاه بیشتر می شود.

مدل پرکن ها:

انواع دستگاه پرکن حبوبات و خشکبار یا انواع مدل های دستگاه پرکن پودری و حجمی که به صورت دستی، تمام اتومات و نیمه اتوماتیک طراحی و ساخته می شوند بسیار زیاد است. بهتر است با توجه به نوع محصول، حجم بسته های تولیدی، نوع مواد یا نو مواد بسته بندی و… بهترین مدل پرکن ها را برای تولید و بسته بندی محصولت خودتان انتخاب نمائید.

میزان خطا

معمولا یا تقریبا اکثر دستگاه های پرکن گرانولی و پودری دارای میزان کوچکی خطا هستند. تقریبا تمامی دستگاه ها چه مدل دستی، چه پرکن خانگی، چه پرکن های صنعتی دارای اندکی خطا هستند که این بسته به میزان کیفیت دستگاه ها می باشد. توجه داشته باشید که ماشین آلات پرکن گرانولی و پودری زاگرس ماشین کرج میزان خطای بسیار پائین تری نسبت به مدل های دیگر و نمونه های چینی می باشد. تقریبا میزان خطای دستگاه های پرکن حجمی حبوبات و پودر و یا پرکن های توزینی زاگرس ماشین دارای میزان خطای 99.8 درصد می باشد که میزان بسیار خوبی در زمینه خطا ها و اشتباات می باشد.

حجم پرکردن

حجم و مقدار پرکردن مواد درون بسته بندی ها یکی دیگر از معیار های سنجش و انتخاب بهترین دستگاه پرکن حبوبات و خشکبار است. این موضوع برای پرکن پودر و پرکن مایعات نیز شامل می شود. شما باید به صرفه ترین و مناسب ترین گزینه و دستگاه را در بین انواع پرکن های حجمی و گرانولی در نظر بگیرید.

تایمر و سنسور

تایمر و سنسور دو عامل هوشمندی دستگاه های پرکن هستند. اگر قصد دارید با انتخاب و خرید دستگاه پرکن خشکبار و آجیل یا خرید پرکن پودری دقت و خطا را کاهش دهید، ایمنی را بالا ببرید، سرعت و میزان هوشمندی دستگاه را بیشتر کنید بهتر است هنگام خرید به این دو گزینه بسیار دقت کنید.

مکانیزم و عملکرد

هرچقدر دستگاه عملکرد ساده تر و روان تری داشته باشد، کارایی آن دستگاه بالاتر می رود. دستگاه های پرکن زاگرس ماشین می توانند با دقت بسیار بالایی حتی اراد و خطا های موجود را به صورت خودکار تشخیص و رفع کند. پنل نمایشگر فارسی و  plc دستگاه به شما امکان خطایابی راحت و رفع مشکلات احتمالی را می دهد تا به سادگی با دستگاه کار کنید و خطا ها را تشخیص و رفع نمائید.

گارانتی و پشتیبانی

تمامی دسگاه های پرکن حبوبات، پرکن پرانول، پرکنپودری و مایعات در مجموعه صنعتی زاگرس ماشین دارای 2 سال گارانتی بدو نقید و شرط و همچنین 15 سال خدمات پس از فروش و تامین قطعات می باشد.

حجم قیف پرکن

ابتدا باید نوع محصول و میزان حجم بسته ها را بررسی کنید و سپس بهترین و اندازه ترین قیف را پرکن را انتخاب نمائید تا به خوبی بدون دردسر بسته های گراونولی و پودری خود را تولید نمائید.

خرید دستگاه پرکن پودر و پرکن حبوبات

به عنوان آخرین نکته در نظر داشته باشید که خرید دستگاه پرکن پودری یا خرید دستگاه پرکن حبوبات و خشکبار یا محصولات مایع بهتر از از قدیمی ترین و معتبر ترین سازنده یا کارخانه (نه فروشگاه ها) اقدام به خرید ارزان کنید. قیمت دستگاه پرکن گرانولی و پودری در کارخانه بسیار ارزان تر و با کیفیت تر از دستگاه های فروشگاه ها می باشند زیرا خرید بدون واسطه و به صورت مستقیم از تولید به مصرف صورت می گیرد. مرکز دستگاه بسته بندی زاگرس ماشین یکی طبق نظرات مشتریان و کاربران اینترنت از قدیمی ترین و معتبر ترین مراکز ساخت و فروش دستگه های پرکن و و بسته بندی و دیگر ماشین آلات صنعتی می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

محمد علوی هستم، از سال 96 وارد دنیای وب و تولید محتوا شدم. علاقمند به حوزه های پزشکی، سلامتی، زیبایی، وب و تکنولوژی که برای چندین سایت معتبر در حال تولدی محتوای حرفه ای و تخصصی هستم. امیدوارم که از مقالات بنده راضی بوده باشید.