لیگ قهرمانان آسیا از فصل آینده قرار است با حضور ۲۴ تیم مختلف برگزار شود. حتما در جریان افزایش جذابیت فوتبال باشگاهی آسیا، آن هم از زمان پیوستن ستارگان دنیای فوتبال باخبر هستید. حضور رونالدو در النصر، توپ زنی نیمار در الهلال و پوشیدن پیراهن الاتحاد از سوی کریم بنزما، سبب شده است که افراد علاوه بر دیدن فوتبال‌های اروپایی، برای دیدن بازی‌های لیگ عربستان سعودی هم برنامه ریزی کنند. در ادامه ما؛ کارشناسان مجله آسمونی به سوال «لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۴ چگونه برگزار می‌شود؟ (شیوه جدید)» پاسخ خواهیم داد.

فرمت لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵

کنفدراسیون رسمی فوتبال آسیا نحوه برگزاری فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا را از فصل آینده مشخص کرد و بر این اساس ۲۴ تیم قرار است با یکدیگر رقابت کنند. باید بدانید که ۷۶ تیم باشگاهی در سه سطح مختلف بجای دو رقابت لیگ قهرمانان آسیا و‌ای اف سی کاپ با هم رقابت می‌کنند. درنهایت در تورنومنت برتر ۲۴ تیم در قالب دو گروه ۱۲ تیمی شرق و غرب آسیا با یکدیگر رقابت می‌کنند. فرمت این رقابت‌ها به صورت لیگی خواهد بود. هریک از تیم‌های حاضر در این رقابت برابر هشت تیم مختلف چهار بازی خانگی و چهار مسابقه خارج از خانه را برگزار می‌کند.

مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵

در اولین مرحله حذفی ۸ تیم از شرق آسیا و ۸ تیم از غرب آن در مرحله یک هشتم نهایی با هم رقابت می‌کنند. هم به صورت خارج از خانه و هم به صورت بیرون از خانه مسابقات این مرحله برگزار خواهند شد. سپس هشت تیم برتر صعود کننده به مرحله یک چهار نهایی مشخص می‌شوند. از مرحله بعدی تا مرحله فینال تیم‌ها به صورت تک بازی و در مکانی متمرکز رقابت‌های یک چهارم نهایی تا فینال را برگزار خواهند کرد.

سطوح دوم وسوم فوتبال باشگاهی آسیا و نحوه برگزاری آن

دومین سطح از فوتبال آسیا نیز متشکل از ۳۲ تیم بوده که در ۸ گروه با هم رقابت می‌کنند. این تیم‌ها بازی‌های رفت و برگشت را در دور گروهی برگزار کرده و دو تیم برتر هر گروه به مرحله حذفی صعود می‌کنند. در مراحل حذفی یک هشتم، یک چهارم و نیمه نهایی نیز تیم‌ها به صورت رفت و برگشت به رقابت با هم خواهند پرداخت. اما اوضاع درباره سومین سطح فوتبال باشگاهی آسیا قدری متفاوت است.

برای سطح سوم باید ۲۰ تیم در قالب ۵ گروه با هم رقابت کنند. نحوه این رقابت به صورت تک بازی و متمرکز بوده و درنهایت هشت تیم به مرحله یک چهارم نهایی می‌روند. این مرحله و نیز مرحله نیمه نهایی به صورت رفت و برگشتی برگزار شده و قهرمان این رقابت‌ها به کمک تک بازی فینال برگزار می‌شود. تیم‌هایی که در پلی آف سطح اول می‌بازند، فرصت حضور در سطح دوم داده می‌شود. همچنین تیم‌های بازنده مرحله پلی آف سطح دوم نیز به سطح سوم راه پیدا م یکنند.

لیگ قهرمانان آسیا بدون محدودیت بازیکن خارجی

دو سال پیش بود که کمیته اجرایی فوتبال آسیات دست تیم‌ها را برای استفاده از بازیکن خارجی باز کرد. تا پیش از این مصوبه تیم‌ها حق استفاده از ۳ + ۱ بازیکن خارجی (سه بازیکن از هر ملیت و یک بازیکن اهل قاره آسیا) را داشتند. اما رفته رفته این مقدار به ۵+۱ بازیکن افزایش یافت. این قانون از فصل ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ این رقابت‌ها اعمال شد. اما رفته رفته کنفدارسیون AFC به منظور افزایش سطح این رقابت‌ها ثبت نام بازیکن خارجی را به طور کامل به رسمیت شناخت و سهمیه ثبت نام بازیکنان خارجی به طور کامل به رسمیت شناخته شد.

نحوه تعیین سهمیه تیم‌های هر کشور

طبق یک مصوبه عملکرد فوتبالی باشگاهی کشور‌های آسیایی مختلف، تعیین کننده رتبه‌بندی مسابقات و سهمیه کشور هاست. این عملکرد مربوط به بازی‌های دور گروهی تیم‌ها می‌باشد. به علاوه اینکه تخصیص جایگاه جدید نیز مورد دیگری است که کمیته برگزاری مسابقات با برگزاری آن موافقت کرده است.

لیگ قهرمانان آسیا و سود مالی آن

مورد دیگری که به نحوه برگزاری لیگ قهرمانان آسیا به شیوه جدید ارتباط دارد، بحث توزیع منابع مالی به تیم هاست. اعضای کمیته برگزاری مسابقات از برخی برنامه‌های در دست اقدام برای توزیع منابع مالی بیشتر به تیم‌ها گفتند. اما هنوز جزئیات زیادی درباره این برنامه‌ها به تیم‌های اعلام نشده است. هواداران فوتبال منتظر این هستند که آخرین جزئیات برگزاری این رقابت ها، تقویم مسابقات و… را مطلع شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

محمد علوی هستم، از سال 96 وارد دنیای وب و تولید محتوا شدم. علاقمند به حوزه های پزشکی، سلامتی، زیبایی، وب و تکنولوژی که برای چندین سایت معتبر در حال تولدی محتوای حرفه ای و تخصصی هستم. امیدوارم که از مقالات بنده راضی بوده باشید.